Haftalık Gündem 2-8 Eylül- 5 Barodan TBB’ye Olağanüstü Genel Kurul Çağrısı

11 Eylül 2019 0

Barış Akademisyenleri barış talebini mahkemelerde de savunmaya devam ederken Anayasa Mahkemesi kararından sonra ilk beraat kararının geldiği haftada siyasallaşmış yargıya bir başka cevap Kaftancıoğlu’dan geldi: ‘Ben kendimi sizden daha özgür hissediyorum’ TBB’nin sarayın güdümüne alınmasına karşı Baroların tepkisi İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Antalya Barolarının TBB’ye yaptığı seçimli olağanüstü genel kurul çağrıları ile devam etti. 

Haftalık Gündem 22-31 Temmuz: Barış ve Kardeşlik Kazanacak

1 Ağustos 2019 0

Suriyeli göçmelere yönelik ayrımcı ve ırkçı açıklamalarla ilgili insan hakları örgütleri, hukuk örgütleri ve barolar peş peşe açıklamalar yaparken mülteci haklarının savunulmasının önümüzdeki sürecin temel mücadele gündemlerinden biri olması gerektiği bir kez daha görünür oldu. Barış akademisyenlerinin amfilerden adliye koridorlarına devam eden mücadelesi sonucu, Anayasa Mahkemesi Barış Akademisyenleri ile ilgili hak ihlali kararı verdi. Karar Anayasa Mahkemesinin iktidara bağımlı yapısını, 3,5 yıldır devam eden barış akademisyenleri yargılamalarının siyasi yapısını bir kez daha tüm çıplaklığıyla görünür kıldı. Demiştik: Adli tatil başladı adalet mücadelesi devam ediyor. 

Haftalık Gündem: 10-16 Haziran Hukuksuzluğa Uyum Değil Adalet İçin Mücadele

16 Haziran 2019 0

Bir mahkeme başkanının sunulan emsal beraat kararı için “O beraat o mahkemenin ayıbı” diyebildiği günün hemen ertesinde Feyzioğlu TBB olarak “hem Adalet Bakanlığı hem de üst yargı ile en uyumlu çalışma dönemlerini yaşadıklarını” açıklıyordu. İşkence ile bir kez daha yüzleştiğimiz, ailelerin AYM önünde saldırıya uğradığı, hocalarımızın cezalandırıldığı, yasakların sürdüğü bir haftanın ardından soruyoruz: Neyin uyumu?