Metehan Tuna Göre’ye saldıranların her birine 3 yıl 4 ay hapis cezası

Trabzon’da faşist saldırıya uğrayan ve 22 gün komada kalan Metehan Tuna Göre davasında saldırganlara “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla açılan davada her birine 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi

Trabzon’da 21 Eylül 2014’te faşist saldırıya uğrayan ve 22 gün komada kalan Metehan Tuna Göre davasında saldırganlara “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde okuyan Öğrenci Kolektifleri’nden Göre’ye saldıranlardan Alperen Mergen, Fatih Çatak ve Emre Vatan hapis cezaları aldı.

Dün (30 Ocak) Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada saldırganların her birine “Kasten yaralama” suçundan 2 yıl hapis cezası verildi. Ayrıca Göre’nin yaşamını tehlikeye sokan bir duruma neden oldukları gerekçesiyle ceza bir kat artırılarak 4 yıla çıkarıldı. Bu cezanın ise saldırganların duruşmadaki tutum ve davranışları, cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri göz önünde bulundurularak 3 yıl 4 aya indirilmesine karar verildi.

Avukat Sercan Aran: “Karara itiraz edeceğiz”

Göre’nin avukatı Sercan Aran kararı Sendika.Org’a değerlendirerek şunları söyledi:

Yıllardır süren hukuk mücadelemiz neticesinde adaletin bir damlasına ulaşabildik. Sanıkların ceza almaları bizim için sevindirici ancak mahkeme Metehan’ın öldürülmeye çalışıldığını gözardı etmiştir. Daha ağır bir cezaya hükmedilmesi gerekirdi. Karara itiraz edeceğiz.

Dava sürecinde neler yaşandı?

Metehan Tuna Göre, 2014 yılının eylül ayında Trabzon’da faşistlerin saldırısına uğramıştı. Saldırının ardından hastaneye kaldırılan Göre, 22 gün boyunca komada kaldıktan sonra hayati tehlikeyi atlatmıştı. Bu olayın ardından Göre’yi darp ederek kafatasında çatlağa sebep olan faşistler hakkında asliye ceza mahkemesinde dava açılmıştı.

Göre’nin avukatlarının talebi üzerine olayda kasten öldürmeye teşebbüs olduğu için Trabzon 4. Asliye Ceza Mahkemesi görevsizlik kararına vararak dosyayı ağır ceza mahkemesine göndermişti.

Ancak Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşma açmadan tensiple olayı tatışıp, öldürmeye teşebbüs olmadığına ve yaralama olduğuna karar vererek görevsizlik kararına vardı. Görevsiz uyuşmazlığı nedeniyle de davayı Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderdi.

İki görevsizlik kararının ardından Yargıtay, olayda kasten öldürmeye teşebbüs olduğuna kanaat getirerek dosyada ağır ceza mahkemesinin görevli olduğuna karar verdi.

Yargıtay’ın kararının ardından Göre’ye saldıran faşistler, kasten öldürmeye teşebbüs, hakaret ve tehdit suçlarından Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına karar verildi.

toplumsalhukuk